Přestávka v naší třídě

1. června 2010 v 18:05 | Andrew Savary |  Tvorba
Komentář k fejetonu naleznete v předchozí novince, jinak si rozklikněte celý článek. Na kvalitu "díla" se nevztahuje jakákoli záruka.

Přestávka v naší třídě (fejeton)                          
 Do školy se dle studentského úhlu pohledu chodí kvůli třem denním událostem. Jsou to: přestávka na svačinu, pauza na oběd a odpolední volná hodina na druhou svačinu. Skoro by se nějaký školy neznalý Afričan mohl mylně domnívat, že tento ústav slouží pouze ke stravě. Ono z výše zmíněného úhlu pohledu tomu tak opravdu v mnoha případech je, ale podmínky, jež panují při konzumaci jídla o přestávce ve třídě, se slušné stravovací atmosféře ani zdaleka nepřibližují.
A jakým rušivým elementům jste jako studenti ve třídě při konzumaci jídla vystaveni? Předně, hned, jakmile zmizí záda paní profesorky či pana profesora za zavřenými dveřmi, trhne s sebou ručička pomyslného hlukoměru prudce doprava, skoro až by si kolemjdoucí pomyslel, že třída v danou chvíli sleduje hokejový přenos a národní reprezentace právě vstřelila branku. Naštěstí se v dalších několika minutách ručička hlukoměru lehce vrátí, a to sice proto, že část žáků třídu opustí, ať už za účelem odchodu na toaletu, bufetu, nebo kamkoli jinam.
Ono koneckonců, na hluk si ještě celkem rychle zvyknete. Bohužel, vzduchem se ve třídě o přestávce vedle zvukového vlnění dokáže šířit také celá škála předmětů. Papírky, tužkami a houbou počínaje, plastovými lahvemi a kusy nábytku konče. A to už není zrovna dvakrát příjemné, když vám na vaši housku se sýrem a šunkou, které jste od hladu měli místo vzorečků plnou hlavu celou hodinu fyziky, přistane mokrá houba. V tom lepším případě. Celkem běžně vaše houska může posloužit jako přistávací plocha pro batoh, sněhové koule (v zimních měsících), či vycpaný exemplář sovy pro hodinu biologie.
Pořád se ovšem nacházíme ve sférách náhody. Hluk se nutně v takovéto míře šířit nemusí, pokud aktéři, jež běžně na decibelech nejvíce přidávají, dospávají na lavici deficit z flámu předešlé noci. I ty předměty poletují vzduchem víceméně náhodně. Tužky a plastové lahve mohou s klidem přistát na jakoukoli jinou housku ve třídě, než tu vaši. Ovšem musíme počítat i se základním lidským pudem pro přežití - sháněním potravy. Běda vám, pokud má na vaši housku spadeno ještě jiný hladovějící krk než jste vy. V takovémto případě doporučuji žvýkat velice rychle, v ideálním případě být ještě při konzumaci kryti batohem nebo sešitem. Nenechte se zmást, i tady se aplikují zákonitosti divočiny. Mnohému se přiučíte například návštěvou zoo u výběhu lvů v době krmení.
Dobře, houska úspěšně skončila ve vašem žaludku a zbývá vám ještě necelých pět minut do začátku příští hodiny. Můžete tedy jen tak nerušeně na své židli trávit, připravovat se na další hodinu, nebo se pokusit udělat alespoň pár kroků například k oknu. Za výsledek vaší snahy, snad jen mimo to trávení, které závisí jen na míře vašeho zdraví, neručím.
Těmito informacemi vám nijak nechci brát iluze. Chápu, že teď by kdekdo radši strávil těch deset minut se svou svačinou v klidu vlastního domova, ale proč se koneckonců té džungli ve třídě po dobu přestávky vyhýbat. Vždyť život je prakticky to samé. Nenechte se odradit nepříznivým prostředím, vyhýbejte se náhodným ranám a braňte si to, co je vaše. I když to je jen obyčejná houska se sýrem a šunkou.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama