Co na mě zírá zpoza sešitu fyziky

4. května 2010 v 18:29 | Andrew Savary |  Obludárium
Hodiny fyziky můžu rozdělit na dva typy. První, ve kterých vím o co jde z 5% a to jen díky tomu, že se mě profesor zeptá na dnešní datum, a druhé, ve kterých už nezvládám ani to. Dnes se vyskytla ta druhá možnost, a to dokonce ve variantě double, kdy byla předešlá čeština nahrazena právě fyzikou. Zírat do tabule cca 40 minut ještě zvládám, ale hodinu a půl? To po mě chcete moc.
Ovšem, díky vlivu písemky z biologie následující hodinu jsem si povšiml, že v sešitě cosi žije. Cosi, co mi budou všichni biologové závidět. Je mi ctí představit veřejnosti vlnoplochu obecnou.

Vlnoplocha je ještěrce podobný, asi sedm centimetrů dlouhý plaz zeleně-šedého zbarvení, s třemi výraznými výběžky na hlavě. Slouží jako smyslové orgány, extrémně citilvé na jakékoli vnější vlnění částic. Je vyzkoumáno, že dokáže určit přesně pod jakým úhlem k ní vlnění dopadá a podle situace zareagovat. Rovněž je prokázáno, že plaz zná číslo pí o minimálně sto desetinných místech.
Další zajímavostí je její přirozené prostředí. Vyskytuje se v okolí řek a rybníků střední a západní Evropy. Zde vyčkává na svou kořist, drobný hmyz, který svým letem naruší harmonii vlnění v okolí smyslových výběžků vlnoplochy. Následná reakce (vystřelení jazyka) je velice rychlá, díky znalosti základních vzorců o zrychlení, rychlosti a trajektorii pohybu.
Zvláštostí u toho to druhu je fakt, že vlnoplochy jsou přitahovány hody kamenem do vody. Vlnění na vodě pro ně představuje jakousi podivnou zábavu, díky které jsou ale schopny po vodě ladně klouzat a překonat tak malé až střední vzdálenosti po hladině. Obecně se ale vlnoplocha zdržuje spíše na souši, kde se nahřívá na plochých kamenech, číhá zde na kořist a sleduje vlnění okolního porostu ve větru.
Na rozmnožování tohoto druhu není pranic zvláštního, vlnoplocha je gonochorista a samičku od samce  poznáme nepatrně delšími smyslovými výběžky a faktem, že narozdíl od samců, kteří se vzorečky učí nazpaměť, samice je odvozují od základních vztahů. Jejich námluvy pak charakterizuje velice zvláštní vlnivý tanec, kdy se sameček snaží tímto pohybem celého těla nalákat samičku, která vyjádří svůj postoj buď přidáním se k tanci nebo odmítavým odchodem.
vlnoplocha obecná však většinu svého života prožije samotářsky a toulavě, ačkoli není plachá, obzvlášť pokud s sebou nesete sešit fyziky.

Přikládám foto nově nalezeného druhu. Fotka bylo pořízeno pod důkladným dozorem výtvarníka sedícího vedle mě.
Vlnoplocha

Vlnoplocha obecná je zákonem chráněným druhem. Porušení tohoto zákona vám může vynést trest až dvou roků zkoušení z biologie a mazání tabule nepodmíněně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 peggy.kaja peggy.kaja | 4. května 2010 v 21:27 | Reagovat

Jo tak tohle ste tam delali o fyzice... a ja se divila, ze ste neusli :D

2 andy-savary andy-savary | 5. května 2010 v 15:13 | Reagovat

My a spát při fyzice?? To přece nikdy :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama