Článek hudebně mimo váš vkus

14. května 2010 v 19:30 | Andrew Savary |  Hudba
Proč jsem už na začátku jednoduše a striktně nevypsal seznam interpretů, jenž mi okupují mp3? Z několika důvodů.
Především, na pár řádků to prostě nesmáčknu. Můj vkus je v tomto ohledu celkem divný, aspoň co se týče toho, když ho musím podávat jako souhrn. Proto radši zvolím několik rozdělení.
Pak také hlavně kvůli faktu, že hudba pro mě znamená opravdu hodně. Troufám si říct, že tak minimálně 1/4 mého volného času věnuji právě ji.
A také kvůli tomu, že by blíže nespecifikované množství z vás při některých interpretech klikala s očima v sloup na křížek vpravo nahoře. Což se ale asi stane tak jako tak :)Neříkám, že dělím hudbu na špatnou a dobrou, pro mě existuje jen taková, co se mi líbí a taková co ne. Plus, třetí, která je "někde mezi" a která znamená něco jako "ano, snesu to, ale asi mě nikdy neuvidíte se o ni zajímat".

Začněme tím opravdu nejjednoduším a asi nejkratším. Co tady nenajdete. Takže klasicky, v první řadě dechovku. Má cenu psát proč? Nemá.
Pak taky všechny ty brutální odnože metalu. Ty co znějí jako když hodíte plechový sud plný kamení ze schodů. Takový typ, který mi jednou pustila, jinak velice dobrá kamarádka, do sluchátek a zeptala se "Poznáš že je to česky?", načež se jí dostalo odpovědi "Oni tam něco zpívají?!".
Poslední případ jsou takové ty zakořeněné české zpívánky táborákového typu. Neptejte se proč, sám to pořádně nechápu a jediné co vím je, že tato téměř "fobie" je ve mě zahryzlá už od útlého dětství. A ani ji nijak léčit nechci.

Prostřední kategorie. Sem se řadí veškerý popík, dnešní i minulý, český rock, všelijaká diska, house a já nevim co ještě. Nevadí mi, ale nezajímám se. Trochu jiný případ je například ten "jemnější" (tady jsou úvozovky opravdu na místě) metal, u kterého se mi docela dobře poslouchají písničky od Rhapsody, pár klasik od Metallicy či IM a semtam po jedné písničce od někoho jiného. Ale přesto tento styl zařadit do "ano" kategorie nemůžu, protože můj osobní zájem je až na zmíněné vyjímky vpravdě mizerný. Trochu jinak je tomu u folku a takové té tradiční hudby obecně, kdy se taktéž nezajímám o téměř nic, ale například keltskou hudbu naprosto zbožňuju. Loreena Mckennit je naprostý hudební skvost, soundtrack Zaklínače taktéž, a třeba pár alb Garmarny (obzvlášť to "experimentální") si také s chutí poslechnu.

A jsme tam kde se vyznám. Kdybych měl teď jedním slovem vyjádřit svoji preferenci, řeknu "Alternativa". Míchání stylů rocku, hiphopu a punku.
Klasickým příkladem jsou například Manafest. Sice tak z 80% tíhnou k hiphopu, ale taktéž se nebojí rytmu přidat ty správné grády. Nejlepší kousky: Wanna know you, Turn it up, Impossible
Loučím se s těmi, které jsem právě vystrnadil ze stránek. Popojedem.
Seether. S jejich tvorbou jsem maximálně spokojen a opravdu nenacházím slabé kousky. Prostě kvalita toho největšího formátu. Kéž by přijeli k nám. Remedy, Truth, Rise above this
Linkin Park, ty poslouchám už sakra dlouhou dobu. Jim tu snad reklamu dělat nemusím.
Proč jsem říkal punk? Protože Phunk Junkeez. Bohužel jsou dosti zapadlou skupinou, a YT zdaleka neobsahuje vše od nich co bych si přál. Magnetic Mic Control

K dalším několika musím připojit drobné vysvětlení. Ano, jedná se už o téměř výhradně o hiphop. Další křížkaři, odchod. Jedna věc pro vysvětlení. Pro mě existuje hiphop jeden nadmíru kvalitní a druhý naprosto dementní. Poměrem tak 2:98. Ti týpci z kategorie "98" si hrají na velké pány, kterým vše patří a posluchačům do uší servírují jen zdrogovaný výlev o jejich rádoby tvrďáctví. Ať už to jsou češi, slováci nebo amíci. To si strčte někam, protože na to se ná fakt nechytám.
Jiná věc jsou například švédští Looptroop rockers, jejichž frontman Promoe má suveréně nejdivnější objem vousů co jsem kdy viděl. A ano, opravdu dělají do hiphopu. A jde jim to velice pozoruhodně. Puzzle, Headache, Family first
Album White Trash Beautiful od Everlasta je taktéž pozoruhodné. Tento zarytý "gangsta" vyměnil hubu plnou keců a klasické pózy za klasickou kytaru a vydal se poněkud rozdílným směrem. White trash beautiful, What its like

Kousek před vrcholem sídlí Wax Tailor z Francie. Francouzi jsou tak trochu jiní. Snaží se respektovat klasiku, snaží se o "nějaký ten šmrnc navíc". Proto jejich žánr už více tíhne k "trip-hopu" jakési poklidnější odnoži tohoto typu hudby. A navíc mnohokrát hostovali zpěvačku Charlotte Savary. Que Sera, Say Yes, To dry up

A úplně nejvýš? Jsme doma. BPM, aneb Básníci před mikrofónem. Tady už se hudebně ani moc lišit nesnaží, ale texty... opravdu, to nejsou "rapy". To jsou pravé básně. A já je zbožňuju. Album "Slova" bych si nechal zarámovat, kdyby se dalo koupit. Ano, oni to dokonce dělají zadarmo. Tedy, pro poslední album Horizonty už to neplatí, ale čert to vem. Opravdu, co písnička to skvost. Textem, hlavně tím textem. Ostrovy sutin, Madam poezie, Chill

Je toho ještě mraky a mraky. Breaking Benjamin, Trapt, Point Defiance, Portishead, Luna Halo, Bow Wave, Anno Domini Beats, Fort Minor, a dál a dál... vypisovat to všechno? To bych tu byl hluboko do noci. Ale do budoucna si tuo rubriku nechám třeba pro případ, kdy vyberu nějakou písničku z mého playlistu a podrobněji ji rozeberu. Nebo se podělím o něco nového. Fantazii se meze nekladou :)

A co já a tvorba? No, asi ne nadarmo jsem po osm let cvičil na klávesy/piáno/varhany říkejte tomu jak chcete. Pak jsem se asi někde praštil do hlavy a usmyslel jsem si, že se na to vykašlu. Dejte mi někdo tam před těmi třemi roky pořádnou facku. V nejbližších pár dnech se snad dostanu k finální objednávce kláves k nám domu, a začnu cvičit nanovo. Ale to tom zas někdy příště.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Raven Raven | Web | 31. května 2010 v 0:41 | Reagovat

Chich. Teď si připadám jako pořádný hudební analfabet. Asi tak devadesát procent z toho vůbec neznám, či dokonce bych řekl, že o nich slyším poprvé.

Seether jsou bezvadní. Ačkoliv to, že je přirovnávají k Nirvaně, se mi tedy moc nelíbí :))...No dobrá. Devadesát devět neznám :))

A BPM? Páni, já zírám. Já fakt nemám ráda rap, ale... Tady si to začínám rozmýšlet. :)))

Dík za rozšíření mých hudebních obzorů. ;)

2 andy-savary andy-savary | 31. května 2010 v 17:25 | Reagovat

[1]: Já že z někoho dělám hudebího analfabeta? Proboha já nechtěl :D Spíš že tenhle článek byl o mě jakožto hudebním analfabetovi. A setkávám se s tím všude. U devíti z deseti lidí narazím na "Ty neznáš XY (známý interpret dle libosti)?? Kde to žiješ?" Asi to bude tím, že mě spíš baví hledat ty zapadlé kapely před "všeobecnou oblibou".

Seether jako jedna z mála kapel produkuje taková alba, že si je s čistým srdcem můžu hodit do mp3, aniž bych pochyboval o kvalitě každé z písniček. A až na Remedy, která okupuje mp3 přes tři roky, vděčím za oblibu (která nastartovala další zájem o kapelu) písničce Like Suicide z tvého menu :) Díky :)

BPM je obrovská vyjímka na české scéně. Téměř všecko ostatní textem skoro trhá uši, a pak najednou příjde "rajská hudba" v podobě těchhle dvou maníků. Škoda jen že se v poslední době snaží svojí slávu trochu i prodat a začínají ze svého počátečního tempa lehce ubírat.

Není zač :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama